تبلیغات
دندون بلاگ - علت خونریزی پس از کشیدن دندان و راه مقابله با آن

 

اطلاعات جامع دندانپزشکی به همراه نوشته های پراکنده یک دندانپزشک نیمه افسرده...
علت خونریزی پس از کشیدن دندان و راه مقابله با آن

به طور معمول پس از کشیدن دندان در افراد سالم و نرمال که بیماری خاصی نداشته باشند و داروی خاصی نیز مصرف نکرده باشند؛ پس از کشیدن دندان گذاشتن یک گاز استریل به مدت 1 الی 2 ساعت برای قطع خونریزی کفایت می کند و نیاز به اقدام خاص دیگری نیست. البته وجود خونابه در دهان و خونریزی جزئی به صورت گاه گاه تا 1 روز پس از کشیدن دندان نیز طبیعی است.اگر پس از گذشت حدود 2 ساعت خونریزی قطع نشده بود و لخته خونی تشکیل نشده بود باید حتماً دندانپزشک خود را مطلع نمایید.

»» علت عدم قطع خونریزی پس از کشیدن دندان چه می تواند باشد؟
  1. وجود بیماریهای خونی مثل هموفیلی، کمبود فاکتورهای انعقادی و ... که این بیماریها اغلب ارثی بوده و معمولا این افراد از وجود بیماری خود مطلع هستند. در این افراد کشیدن دندان ممنوع است.
  2. مصرف داروهای خاص به صورت منظم: مثلاً اغلب افرادی که دارای بیماری هایی قلبی عروقی و یا مغزی هستند داروهایی مصرف می کنند که ضد انعقاد است از جمله این داروها وارفارین ، هپارین ، آسپرین و ... را می توان نام برد. در صورتی که چنین داروهایی توسط فرد مصرف شود باید حتماً دندانپزشک را مطلع نمود تا رژیم دارویی را تغییر دهد در غیر این صورت عوارض ناگواری پیش می آید.
  3. کمبودهای تغذیه ای از جمله کمبود Vit K که البته کمبود این ویتامین خیلی شایع نیست و افراد با رژیم غذایی معمولی معمولا نیازشان به این ویتامین تامین می شود.
  4. مصرف داروهایی خاص چند روز قبل یا بعد از کشیدن دندان: به عنوان مثال گاهی عده ای به دلیل داشتن درد قرص هایی مثل پروفن ، مفنامیک اسید ، آسپرین و ... مصرف می کنند. این داروها جلوی انعقاد خون را می گیرند. بنابراین به هیچ وجه 24 ساعت قبل از کشیدن دندان نباید از این دسته قرص ها استفاه کرد.
در صورتی که پس از کشیدن دندان، درد داشتید به هیچ وجه نباید پروفن ، آسپرین ، مفنامیک اسید و ... مصرف کنید زیرا مانع قطع خونریزی می شوند. تنها قرص مجاز پس از کشیدن دندان در صورت داشتن درد شدید استامینوفن است.

»» در صورت عدم قطع خونریزی بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟
بهترین کار مطلع کردن دندانپزشک است تا با توجه به شرایط شما تصمیم بگیرد. البته اگر دندان خود را پیش یک دندانساز تجربی یا آرایشگر کشیده اید بهتر است از مطلع کردن او صرف نظر کرده و به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر به دندانپزشک دسترسی نداشتیم...
از یک داروخانه یک دهان شویه ترانگزامیک اسید 4.8 درصد خریداری کرده، حدود 2.5 میلی لیتر (به اندازه یک قاشق مرباخوری) روی محل کشیده شده دندان بریزید اگر این کار را با یک سرنگ انجام دهید بهتر است.
حدود 2.5 میلی لیتر نیز روی یک گاز استریل ریخته و روی دندان کشیده به مدت حدود 2 ساعت قرار دهید.
دهان شویه ترانگزامیک اسید 4.8 درصد و گاز استریل در اکثر داروخانه ها یافت می شود.


ترانگزامیک اسید یک ماده منعقد کننده خون است که نوع دهان شویه آن با غلظت 4.8 درصد می تواند برای افرادی که داروی خاصی مصرف کرده اند یا به دلایل دیگری خونریزی آنها بعد از کشیدن دندان متوقف نمی شود استفاده کرد.


دیدگاه ها ()


ABOUT BLOG

دندون بلاگ؛ وبلاگی است که سعی دارد مطالبی راجع به علوم دهان و دندان و بخش های مربوطه در اختیار شما قرار دهد. از آنجایی که مطالب معتبر به زبان فارسی در این زمینه خیلی در فضای مجازی زیاد نیست تصمیم داریم تا مطالبی که در این وبلاگ قرار میگیرد در همین زمینه باشد ...
آرشیو
آذر 1391 (3)
خرداد 1391 (2)
اردیبهشت 1391 (2)
آذر 1390 (10)
آبان 1390 (4)
مهر 1390 (4)
شهریور 1390 (97)
مرداد 1390 (83)
تیر 1390 (44)
خرداد 1390 (3)
...لیست آرشیوها

آخرین مطالب
.: درد بعد از عصب کشی
.: کودکان از چه سنی مسواک زدن را شروع کنند؟
.: علل افزایش حجم لثه (Gingival hyperplasia)
.: آیا خونریزی از لثه هنگام مسواک طبیعی است؟
.: بیماری برفک در کودکان
.: اثرات ضد پوسیدگی فلوراید
.: پرکردگی دندانم بعد از مدتی تغییر رنگ داده...
.: دهان شویه دگزامتازون از کجا بیاورم؟
.: ضرورت جرم گیری دندان ها
.: استفاده از سفیدکننده‌های دندان در خانه
....لیست همه پست ها
موضوعات وبلاگ
.: ارتودنسی (2)
.: دندانپزشکی زیبایی (14)
.: لثه و بیماری های لثه (6)
.: بیماری های دهان و دندان (21)
.: دندانپزشکی اطفال (5)
.: جراحی دهان و دندان (5)
.: پروتزهای دندانی (5)
.: دندانپزشکی ترمیمی (16)
.: درمان ریشه(عصب کشی) (26)
.: ابزار دندانپزشکی (19)
.: مواد دندانی (4)
.: آناتومی (128)
.: دانلود (2)
.: خاطرات دندانپزشکی (1)
.: موضوعات متفرقه دندانپزشکی (21)
اشتراک خبرنامه

آمار وبلاگ
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
کل بازدیدها :
تعداد کل پست ها :
آخرین بروز رسانی :
 


پوسیدگی دندان,عضله محرکه فک,نخ دندان,زمان درآمدن دندان شیری,عصب کشی دندان,پلاک دندان,تعرفه خدمات دندانپزشکی سال 90,تعرفه خدمات دندانپزشکی,حفره اینفراتمپورال,حنجره,عضله حرکت دهنده فک,زردی دندان,نرخ دندانپزشکی,تعرفه دندانپزشکی,آناتومی,قیمت عصب کشی,تعرفه خدمات دندانپزشکی 90,افزایش دانشکده دندانپزشکی,دندان شیری,مواد پرکردگی همرنگ دندان,تغییر رنگ دندان,قیمت دندنپزشکی,دندانپزشکی بیرجند,حفره تحت گیجگاهی,قیمت خدمات دندانپزشکی 90,عضله حالت دهنده صورت,کراون دندان,قیمت دندانپزشکی 90,عضله شیپوری,اعصاب حفره تحت گیجگاهی,دانشکده دندانپزشکی بیرجند,جمجمه,قیمت دندانپزشکی,بیکاری دندانپزشکان,روکش دندان,افزایش دندانپزشک,عضله پلاتیسما,تعرفه دندانپزشکی 90,شریان های حلق,بیکاری دندانپزشک,دانشگاه دندانپزشکی بیرجند,ورید ژوگولار خارجی,سفید کردن دندان,درمان ریشه دندان,دندان,درمان آفت,مواد عصب کشی,دندان دائمی,ترمیم سفید دندان,amalgam carving,